homologe chromosomen

Homologenpaar – Wikipedia

https://de.wikipedia.org/wiki/Homologenpaar
Ein Homologenpaar ist bei diploiden Organismen ein Paar gleichartiger Chromosomen. Die beiden Chromosomen enthalten überwiegend dieselben Gene.

Chromosomensatz – Wikipedia

https://de.wikipedia.org/wiki/Chromosomensatz
Chromosomensatz bezeichnet in der Genetik von Eukaryoten den Bestand an Chromosomen im Zellkern einer Zelle. Werden die Chromosomen einer eukaryoten Zelle genauer untersucht und miteinander verglichen, so finden sich oft Chromosomen von gleicher Größe, die auch homologe Gene enthalten.

homologe Chromosomen - Lexikon - transgen.de

https://www.transgen.de/lexikon/1764.homologe-chromosomen.html
Homologe Chromosomen sind gleichartige Erbanlagen verschiedener Individuen.

homologe Chromosomen - Lexikon der Biologie

https://www.spektrum.de/lexikon/biologie/homologe-chromosomen/32433
homologe Chromosomen, strukturgleiche Chromosomen von väterlicher bzw. mütterlicher Herkunft, die in Prophase I der Meiose miteinander paaren und…

Homologe Chromosomen - Frustfrei Lernen

https://www.frustfrei-lernen.de/biologie/homologe-chromosomen.html
28. Dez. 2017 ... Mit homologen Chromosomen befassen wir uns in diesem Artikel. Dabei erklären wir euch, was man unter homolgen Chromosomen versteht ...

Homologe Chromosomen - YouTube

//www.ask.com/youtube?q=homologe+chromosomen&v=xHgsnkkhWzY
16. Sept. 2017 ... Das Wissen über Mitose und vor allem Meiose vorausgesetzt erklärt euch dieses Video den Begriff der homologen Chromosomen. (Recorded ...

Homolog - DocCheck Flexikon

https://flexikon.doccheck.com/de/Homolog
Homolog bedeutet "gleichartig", beispielsweise im Sinne eines homologen Chromosomenpaares. Das Gegenteil ... Tags: Chromosom, Meiose. Fachgebiete : ...

homologe Chromosomen - Lexikon - biosicherheit.de

http://www.pflanzenforschung.de/biosicherheit/lexikon/858.homologe-chromosomen.html
homologe Chromosomen sind gleichartige Erbanlagen verschiedener Individuen .

Was sind homologe Chromosomen? (Biologie, Genetik) - Gutefrage

https://www.gutefrage.net/frage/was-sind-homologe-chromosomen
Homologe Chromosomen sind immer zwei Paare die im Aussehen und Mermalen identisch sind und zusammen gehörten. Also von 44 ...

You did not find what you expected? Please rephrase your search.

Ein Homologenpaar ist bei diploiden Organismen ein Paar gleichartiger Chromosomen. Die beiden Chromosomen enthalten überwiegend dieselben Gene. Bei geschlechtlicher Fortpflanzung stammt je eines der beiden Chromosomen vom Vater bzw. von der Mutter des Individuums. Während der Meiose lagern sich jeweils die Chromosomen eines Homologenpaars aneinander. So wird gewährleistet, dass beide Tochterzellen der Reduktionsteilung einen vollständigen haploiden Chromosomensatz erhält.

from Wikipedia

Read all...

TEKENEN NAAR CHROMOSOMEN

https://www.dailymotion.com/video/x1a343g

TEKENEN NAAR CHROMOSOMEN

https://www.dailymotion.com/video/x1a2w7h

Kodheli homologes gjeorgjiane: Njihni pavarësinë e Kosovës- Ora News- Lajmi i fundit-

https://www.dailymotion.com/video/x3ibz6u
Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Ministrja e mbrojtjes Mimi Kodheli i kërkoi homologes së saj gjeorgjiane njohjen e pavarësisë së Kosovës gjatë vizitës së saj në Tiranë. Kërkesa e Kodhelit vjen pas votës kundër që dha Gjeorgjia për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Gjatë konferencës për shtyp, Ministrja gjrorgjiane e mbrojtjes Tinatin Khidasheli nuk përmendi fare Kosovën por vlerësoi mbështetjen e Shqipërisë për integrimin e vendit të saj në NATO. Për më shumë klikoni në http://ww...

Kreu i KLSH takon dy homologë: Forcim bashkëpunimi me Poloninë e Slloveninë

https://www.dailymotion.com/video/x32j26u
Vizitoni www.oranews.tv për të ndjekur lajmet e fundit nga Vendi, Rajoni dhe Bota

125 kx homologé

https://www.dailymotion.com/video/x5appo
125 kx pa mal

Einfach nur intersexuell: Irinas Kampf um Anerkennung

https://www.dailymotion.com/video/x6okbjd
Irina Kuzemko ist intersexuell. Sie hat lange gebraucht, um zu verstehen, warum sie anders ist. Jetzt setzt sie sich für die Rechte intersexueller Menschen ein.

Katy

https://www.dailymotion.com/video/xbmifi
Miss World 2010 met 47 chromosomen. Ongeloofelijk hoe mooi, eenvoudig en puur iemand zoals zij kan zijn. Haar intuitie is erg ontwikkeld. Een ontwikkeling die veel "normale" mensen al lang vergeten zijn. Velen worden stapelverliefd op haar als ze haar kennen. Download mp3: www.brunopinkhof.com

Njësia speciale e kapjes se te kerkuarve ne standartet e BE-se - News, Lajme - Vizion Plus

https://www.dailymotion.com/video/x7lv3fv
http://www.vizionplus.tv https://facebook.com/VizionPlusTV https://twitter.com/VizionPlusTV Zv.ministri i Brendshëm Besfort Lamallari dhe Drejtori i Departmentit të Policisë Kriminale Tonin Vocaj vizituan ambientet e Njësisë Speciale për Kapjen e Personave në Kërkim. Njësia u prezantua javën e kaluar në Poloni, me synim aderimin në Rrjetin ENFAST, që është rrjeti europian për kapjen e personave në kërkim. ?Jemi këtu së bashku me Drejtorin e Policisë Kriminale, në Njësinë Speciale për Kapjen e Personave në K...

Atentati, fotografia e shoferit të Tushes shpërndahet dhe jashtë Shqipërisë

https://www.dailymotion.com/video/x7q51ze
#rtvora #oranews Tre ditë pas ngjarjes së rëndë në Lushnje ku u sulmua me granatë krybashkiaku i Lushnjes Fatos Tushe, policia nuk ka arritur të kapë autorin Gëzim Saraçi. Forcat policore po kontrollojnë Fierin dhe Beratin ku dyshohet se fshihet Saraçi, ndërsa fotografia e tij është shpërndarë policive homologe me qëllim kapjen e tij. Policia e Lushnjes dhe forcat e ndërhyrjes së shpejtë po vazhdojnë kërkimet për kapjen e Gëzim Saraçit i cili akuzohet si autori që hodhi granatën që plagosi në zyrë krye...

powder vs el rose feat dvj nymphphlown

https://www.dailymotion.com/video/xbcyur
nimphphlown !!,, do internet search that aka !!,, stickam.com/rechacked Base excisie reparatie DNA glycosylases GVV factoren Poly (ADP-ribose) polymerase grootte (PARP) enzymen Direct nimphphlown coherance omkering schade te herstellen van DNA-eiwit Crosslinks Mismatch excisie reparatie trap Nucleotide excisie reparatie klimmen TFIIH NER-gerelateerde homologe recombinatie soorten cruzing ondertekening van niet-homologe end Modulatie-toetreding nucleotide zwembaden vinden van DNA-polymerase katalytische sub...

“Vendimi per negociatat, shtyse per reformat”

https://www.dailymotion.com/video/x6nopyg
Kryeministri dhe qeveria e saj, Holanda ishte një nga 3 vendet që këmbëngulen dhe i bindën 25 vendet e tjera anëtare të votojnë Këshillin Europian për shtyrë me 12 muaj të çeljen e negociatave për Shqipërinë, por në Tiranë kryetarja e Senatit holandez është e bindur se Shqipëria do të jetë një anëtare solide e BE. Në takimin e zhvilluar me ftesë të kryeparlamentarit Ruçi, Anki Brukers-Knol deklaron se Holanda është e bindur se Shqipëria është një vend europian dhe me një të ardhme të qartë europiane. "Që...

Shqiperia dhe Serbia do te njohin certifikatat bujqesore

https://www.dailymotion.com/video/x6jcfx0
Shqipëria ka nisur punën për të eksportuar produktet shtazore në Serbi, e konkretisht mishin e gjedhit dhe bagëtive të imta, por nga ana tjetër edhe shteti serb ka shfaqur interes për të sjellë produkte të ngjashme në Shqipëri. Burime për Televizionin Klan bëjnë me dije se interesi i Serbisë është në tregtimin e mishit të derrit, produkt ky që Shqipëria është një importues neto dhe që ka mungesë në prodhimin e tij. Dy ministrat homologë të Bujqësisë Niko Peleshi dhe Branislav Nedimoviç janë takuar dit...

Was ist Alopecia?

https://www.dailymotion.com/video/x7m2204
Was ist Alopecia? Alopecia bezeichnet eine Krankheit, bei der der Körper die eigenen Haarfollikel angreift und es so zum Haarausfall kommt. In Deutschland sind etwa 1,4 Millionen Menschen betroffen. Es gibt verschiedene Grade dieser Krankheit: - Alopecia areata, bei der die Haare in kreisrunden Stellen ausfallen - Alopecia in Folge von Krankheiten (Lupus, Infektion, Strahlentherapie) - Alopecia universalis, bei der über lang alle Körperhaare ausfallen, auch Wimpern, Augenbrauen, sowie in N...

How Long Will You Live?

https://www.dailymotion.com/video/x3fntw6
Daha Ne Kadar Yaşayacaksın? veritasium,uzun ömür,yaşlanma,telomer,telomer,telomeraz,ortalama yaşam süresi,canlı,ölüm,ölmek,hayat,ölümsüz,kromozom,dna,genler,Ölümsüzlük,olağanüstü bilim,ge How Long Will You Live? veritasium,science,longevity,aging,telomeres,telomere,telomerase,life expectancy,live,death,die,life,immortal,chromosome,dna,genes,immortality,breakthrough,ge Wie Lange Wirst Du Leben? veritasium,Wissenschaft,Langlebigkeit,Altern,die Telomere,die telomere,die telomerase,die Lebenserwartung,Le...

Lleshaj: Numri migrantëve të parregullt është rritur - News, Lajme - Vizion Plus

https://www.dailymotion.com/video/x79oqk3
http://www.vizionplus.tv https://facebook.com/VizionPlusTV https://twitter.com/VizionPlusTV Ministri I Brendshëm, Sandër Lleshaj deklaroi se në Shqipëri është rritur numri I emigrantëve të paligjshëm në vitet e fundit.Në ceremoninë e nisjes së operacionit FRONTEX në Shqipëri, Lleshaj tha se në vitin 2018 ky numër është rriturdisa herë krahasuar me vitin vitin 2017.?Në harkun e 10 viteve të fundit, numri personave që kanë lëvizur nëpër pikat tona kufitare është rritur nga 9 milionë në vitin 2008 në 23 milion...

Rritja e masave te sigurise per festat e fundvitit

https://www.dailymotion.com/video/x6j7tu5
Shkëmbimi informacionit me agjencitë e sigurisë së vendeve partnere është pjesë e planit të masave të Policisë së Shtetit, për garantimin e rendit dhe sigurisë publike gjatë festave të fundvitit. Komunikimi me agjencitë homologe të sigurisë në rajon dhe në Europë, mbi elementë me tendenca terroriste, apo radikale, është i vazhdueshëm. Policia i shtoi masat e sigurisë, por Drejtori i Rendit dhe Sigurisë Publike, Albert Dervishi, thotë se përsa i përket vendit tonë, nuk ka vend për panik. ?Edhe në këtë ...

Ora News - “Fast” në listë vëllezërit Çala, në kërkim për grabitjen e Rinasit

https://www.dailymotion.com/video/x7mnntj
#rtvora #oranews Dy vëllezërit Klement dhe Eldi Çala të shpallur në kërkim për grabitjen e miliona eurove në aeroportin e Rinasit, janë bërë pjesë e listës së 50 personave më të kërkuar që do ndiqen nga njësia më e re speciale e policisë e quajtur ?FAST?. Për lokalizimin e tyre ka nis shkëmbimi i informacionit dhe me autoritetet e huaja për lokalizimin e tyre. Zv/ministri i Brendshëm,Bersfort Lamallari, tregon për RTV Ora se lista është kryer në bashkëpunime njësitë e huaja. Dy vëllezërit Klement dhe E...

“Zorro” mbush 1 shekull/ Heroi i parë i maskuar që u shfaq në më shumë se 50 filma

https://www.dailymotion.com/video/x7f5ucl
Heroi i maskuar, Zorro, lindi 100 vite më parë, kur u shfaq në një revistë amerikane për tu bërë shpejt një ikonë ndërkombëtare bashkë me homologë si Tarzani apo Supermeni. Kalorësi me maskë, i veshur me të zeza, u krijua nga shkrimtari amerikan Johnston McCulley në gusht 1919. Dhe ai më pas hapi rrugën për një shekull të tërë superheronjsh. Për më shumë vizitoni: http://top-channel.tv/ Subscribe to "Top Channel" on YouTube Channel for NEWS and TV Shows HERE: http://bit.ly/2Y15KwK For more ...

Es war einmal ... das Leben - 02. Ein Mensch entsteht - Die Geburt

https://www.dailymotion.com/video/x7a3idd
"Zwei Menschen haben sich unheimlich lieb und dann fangen sie an zu schmusen und heben ab. " Mit diesen Worten kommentiert der Erzähler die ersten Bilder dieser Folge. Und nun geht es auf die Reise mit einer ganzen Armada von Samenfäden, die alle nur ein Ziel haben: möglichst schnell die Eizelle zu erreichen, um sie zu befruchten. Einem einzigen von ihnen gelingt dies schließlich, und nun erlebt man das Wunder eines neuen Lebens. Die Chromosomen der beteiligten Elternpaare treffen sich und starten den Begin...

May: Jo "dëbim" pas "Brexit" - Top Channel Albania - News - Lajme

https://www.dailymotion.com/video/x4ttjjj
Mundësinë e një referendumi të dytë Theresa May e shmangu që në fillim, por homologes së saj gjermane Angela Merkel dhe shefit të Elizesë francez, Francois Hollande, kryeministrja e re britanike u tha se vendit i nevojitet kohë për ?Brexit?.

Es war einmal... das Leben - 01. Die Zelle

https://www.dailymotion.com/video/x7akzut
Die Entstehung des Universums bildet den Ausgangspunkt dieser Folge. In raschen Schritten überspringen wir die Zeiträume und kommen zur Erde: unserem Planeten. Unter Blitz und Donner ergießt sich glühende Lava aus feuerspeienden Vulkanen in kochendes Wasser. Und in dieser Ursuppe entsteht irgendwann einmal die erste Zelle, die Urzelle allen Lebens. Und jetzt beginnt eine phantastische Reise in das Innere einer Zelle. Diese führt uns zu Chromosomen und Ribosomen, zu Mitochondrien und dem Zellkern. Und dann l...

Ora News – Diplomacia dixhitale, MPJ shqiptare 31-ta në botë

https://www.dailymotion.com/video/x6j6qya
Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Ministria për Evropën dhe punët e jashtme e Shqipërisë, renditet në vendin e 31-të në listën me më shumë se 200 ministri homologe ne bote, në vlerësimin e bërë nga Digital Diplomacy Live. Vlerësimi edhe për vitin 2017 bëhet për punën e ministrive përkatëse të cilat kanë llogarite e tyre në mediat sociale dhe i përdorin ato për të treguar politikën e jashtme të vendit që përfaqësojnë. Nje te tille e ka padyshim edhe MInistria per Evropen dhe punet e...

Arzt Babywunsch Klinik Dr. Michael Zajc GmbH in Wals-Siezenh

https://www.dailymotion.com/video/xe8fnf
Wann haben Sie promoviert? Am 27. Mai 1986. Wo haben Sie promoviert? An der Medizinischen Fakultät der Universität Wien. Wann haben Sie Ihre Ordination eröffnet? Am 1. April 2004. Ihr Hauptfach: Frauenheilkunde und Geburtshilfe Zusätzliche Ausbildungen: - Arzt für Allgemeinmedizin - Notarzt Welche Leistungen bzw. Zusatzleistungen bieten Sie in Ihrer Ordination an? Ich bin Vertragspartner des österreichischen IVF-Fonds. Welche zusätzlichen Funktionen üben Sie aus? - ...

KLSH, projekt binjakzimi me homologët kroatë dhe polakë- Ora News- Lajmi i fundit-

https://www.dailymotion.com/video/x4920qn
Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Me finacnimin e fondeve IPA të Bashkimit Euopian në vlerën e 2.11 mln euro, Kontrolli i Lartë i Shtetit do të bashkëpunojnë me insitucionet homologe polake dhe kroate për të forcuar kapacitetet audituese ndaj veprimtarive të institucioneve publike në vend për mënyrën se si menaxhohen dhe shpenzohen fondet. Veprimtaria e KLSH për të kryer auditim do të përqëndorhet në sektorë kryçë si ai energjitikës, shëndetësisë e arsimit. Për më shumë klikoni në...

Union doganor në Ballkan - News, Lajme - Vizion Plus

https://www.dailymotion.com/video/x5oxi4v
http://www.vizionplus.tv https://facebook.com/VizionPlusTV https://twitter.com/VizionPlusTV Kryeministri serb Aleksander Vuçiç kërkon nje bashkim doganor te vendeve te Ballkanit Perëndimor. Kete ide, per te cilën ka biseduar me herët edhe me kryeministrin Edi Rama, ai ia paraqiti kancelarit austriak Christian Kern, me te cilin zhvilloi nje takim dhe nje konference per shtyp ne Beograd kete te premte. Vuçiç dorëzoi nje dokument, ndersa shpjegoi se kjo ide synon te afroje edhe me shume vendet e Ballkanit d...

Cakaj perplaset me Dacic

https://www.dailymotion.com/video/x71q6ve
Vizita e parë e Gent Cakajt si Ministër i Jashtëm i Shqipërisë, nisi me shigjetime për shefin e diplomacisë shqiptare. Homologu serb, Ivica Daçiç nuk e priti mirë praninë e tij në takimin e ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të BE-së dhe atyre kandidate, të zhvilluar në Bukuresht. Në përpjekje për të zënë ngushtë Cakajn, Daçiç ankohet për zgjedhjen e bërë nga Kryeministri Rama. ?Përse Kosova ka dy ministra të Jashtëm në tryezë? Ky është një provokim i rëndë që na bëhet nga Ministri i Jashtëm, Edi R...

Report TV - Meta dhe Basha filmohen bashkë në Konventën e Demokratëve në SHBA

https://www.dailymotion.com/video/x4typsx
Me ftesë të Partisë Demokratike amerikane dhe Institutit Kombëtar Demokratik kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe kreu i Kuvendit, Ilir Meta ndodhen në SHBA, ndërsa janë filmuar bashkë gjatë takimeve me disa personalitete, krerë shtetesh dhe homologë. Lideri i opozitës Basha u takua me drejtues të lartë të Partisë Demokratike amerikane, senatorë dhe kongresmenë të pranishëm në Konventë, sipas njoftimit të zyrës së shtypit të PD. Kreu i demokrateve u takua me Sekretarin e Përgjithshëm të P...

Rreziku i mashtrimit nga Call Center, AMF: Kemi informuar organet e hetimit per kete veprimtari

https://www.dailymotion.com/video/x6kwa1s
Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare dyshon se skema piramidale, apo platforma investimi që janë të regjistruara në tregjet ndërkombëtare, përdorin kompani Call Center në Shqipëri për të reklamuar aktivitetin e tyre e për t?u marrë paratë qytetarëve. Autoriteti Europian i Sigurisë së Tregjeve ka ndaluar së fundi marketingun e firmave në fushën e tregtisë në modelin e ?kontratave për diferencë? dhe të ?opsionit binar?, që kompanitë Call Center bëjnë me këto platforma. E pyetur zyrtarisht nga Televizioni Kl...

Stançiç-Bellanoc, nesër marrëveshja për kufirin

https://www.dailymotion.com/video/x32j64j
Maqedonia dhe Kosova do të firmosin nesër marrëveshjen për hapjen e vendkalimit kufitar Bellanoc-Stançiq. Dy ministrat e brendshëm Gordana Jankullovska dhe Bajram Rexhepi, përmes këtij dokumenti do të shmangin pengesat formalo-juridike për çeljen e këtij vendkalimi kufitar. Megjithatë pengesë kryesore mbetet ende rruga e pa ndërtuar 17 kilometërshe nga pjesa e Maqedonisë e cila zvarrit prej vitesh këtë proces. Sipas zv/ministrit të transportit Xhelal Bajrami, sfida e vetme për fillimin e punimeve mbetet shp...

A1 Report - Vjedhja e Babagjysheve, Tahiri: Grup i strukturuar kriminal

https://www.dailymotion.com/video/x32jvny
TIRANE- E ndërsa grabitja e argjendarisë në "TEG" është ende nën hetim dhe pa asnjë autor, për herë të parë mbi ngjarjen ka folur dhe ministri i Brendshëm Saimir Tahiri. Ministri i Brendshëm tha se çështja është ende nën hetim dhe ndaj nuk mund të jepen shumë detaje lidhur me të. Ndërsa theksoi se është i nevojshëm bashkëpunimi intensiv me publikun. "Çështja e grabitjes me armë në një qendër tregtare po ndiqet intensivisht, hetimet vijojnë. Si vepër penale dhe si çështje, hyn te grupi i çështjeve që kër...

Ora News - Konferenca e alergologëve, mjeku Hoxha: Çdo dekadë shtohen të sëmurët me alergji

https://www.dailymotion.com/video/x71c0d9
Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT #oranews #alergologet Mjekë nga Shqipëria dhe Kosova u bënë bashkë në konferencën e parë mbarëkombëtare të mbajtur në tiranë për alergologjinë. Në diskutimet kryesore ishin sëmundjet alergologjinë dhe shtimi i tyre në vendin tonë, ku sipas të dhënave nga mjekët, ccdo 10 vjeçar këto sëmundje shtohen 50% . Alergologjia dhe zhvillimet e saj. Është kjo tema kryesore ajo që bëri bashkë mjekë të shquar nga Shqipëria dhe Kosova në fushën e alergologjisë. Shtime...

Rama: Presim rekomandim te ndershem nga BE

https://www.dailymotion.com/video/x6j9vqc
Qeveria shqiptare nuk po shqyrton aspak opsionin e një shtyrje nga ana e Këshillit të Europian të çeljes se negociatave të anëtarësimit. Kryeministri Edi Rama në një intervistë për "Euractiv" thotë se Shqipëria i ka bërë të gjitha detyrat e saj lidhur me gjyqësorin, luftën kundër krimit dhe korrupsionit dhe pret një ?rekomandim të ndershëm? për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit këtë vit. ?Ne kemi bërë një mal me gjëra, së pari e mbi të gjitha, reformën në drejtësi, ndryshimet kushtetuese, legjislacion...

Komisioni i Paktit të Stabilitetit - (8 Mars 2000)

https://www.dailymotion.com/video/x7pfka8
Arkiva Lajme - Tv Klan 2000 Një javë përpara konferencës së donatorëve në Bruksel, kryeministri Meta dhe disa ministra të tij, do të raportojnë në parlament për projektet shqiptare të paktit të stabilitetit. Komisioni i posaçem i paktit, i kryesuar nga kryetari Nano, ka propozuar hartimin e rezolutës në përkrahje të projekteve shqiptare të paktit të stabiitetit. Askush s?mund të përfaqësoj shqipërinë me qëndrime personale tha Nano. Deputeti Lesi ka deklaruar se demokristiani Bushati kërkon nivel të lartë...

Ora News - Ministri Bushati në Ministerialin e NATO-s në Bruksel

https://www.dailymotion.com/video/x6jixb8
Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Pas marrjes së rekomandimit pozitiv për hapjen e negociatave Ministri për Evropeën dhe Punët e Jashtme të Republikës së Shqipërisë, Ditmir Bushati nisi diskutimet për bindjen e vendeve të BE për të mbështetur këtë proces. Gjatë takimit me ministrat e jashtëm në Bruksel ministri Bushati prezantoi reformat e ndërmarra nga Shqipëria. "Homologë nga shumë vende anëtare të BE-së kanë diskutuar në lidhje me progresin e Shqipërisë dhe pritshmëritë tona për një...

Turizëm prej kokainës/ Në plazhet franceze ku droga doli në breg shkojnë shumë njerëz

https://www.dailymotion.com/video/x7o108s
Njerëzit kanë nisur të vërshojnë në plazhet e Francës, në brigjet e të cilave deti filloi të nxirrte përpara pak ditësh pako me kokaine. vendasit në Pornic thonë se kanë vënë re një shtim të ndjeshëm të lëvizjeve në zonë, e kjo për ta nënkupton vetëm një gjë. ?Këtë fundjave, këtu u mbush me njerëz që nuk i kishim parë më përpara. E kuptohet për çfarë vijnë. E gjithë kjo me duke ide fantastike për një film?, ka thënë Sylvie Banore. ?Janë shtuar njerëzit shumë nëpër plazhe këtu. A ka lidhje me atë qe ...

Prag skandali/ Dyshime se janë zhdukur dokumente nga misioni i Shqipërisë në OKB në Gjenevë

https://www.dailymotion.com/video/x6kb255
Sot në Misionin e Shqipërisë në OKB Gjenevë, zbarkon një grup auditi me urdhër të ministrit Bushati. Një burim nga Gjeneva i tregoi Report TV tregojnë qëllimin e auditimit. ?E-mail-i zyrtar është zbrazur dhe nuk ka asnjë korrespondencë të Misionit me Swiss Mission (Ministria e Jashtme zvicerane) dhe organizma të tjerë homologë dhe ndërkombëtarë? thotë burimi diplomatik. Sipas të njëjtit burim mësohet se auditi do të shikojë nëse janë zhdukur edhe dokumente nga arkiva dhe dosjet. Ka dyshime se janë zhduku...

Riatdhesohen 50 shqiptarë nga Franca, zv.ministrja: Mos tentoni azil

https://www.dailymotion.com/video/x797ugn
Gjatë 24 orëve të fundit janë riatdhesuar në aeroportin ?Nënë Tereza?, rreth 50 shtetas shqiptarë, të cilët kanë shkelur rregullat e lëvizjes në zonën ?Shengen? apo u është refuzuar kërkesa për azil në Francë. Operacionet e riatdhesimit janë organizuar në koordinim mes dy vendeve. Zv.ministrja e Brendshme, Rovena Voda deklaron se qytetarët shqiptarë nuk mund të përfitojnë azil në vendet e BE-së, për shkak se Shqipëria konsiderohet një vend i sigurt. ?Ministria e Brendshme e Shqipërisë është duke komu...

50 me te kerkuarit ne duart e FAST

https://www.dailymotion.com/video/x7lv367
Lamallari: Emrat u janë dërguar agjencive homologe Njësia më e re FAST, e krijuar së fundmi në Policinë e Shtetit, ka në duar listën e 50 personave më të kërkuar në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar. Zv/Ministri i Brendshëm, Besfort Lamallari tregon për Televizionin Klan se lista është hartuar në bashkëpunim me homologët ndërkombëtarë, referuar rrezikshmërisë së personave të shpallur në kërkim. ?Lista prej 50 personash është hartuar në bashkëpunim dhe me ekspertë ndërkombëtarë në fakt, për të përcakt...

250 mijë persona vijnë në Shqipëri brenda javës për festat e fundvitit

https://www.dailymotion.com/video/x7q4tlp
TIRANE- Dy ditë nga nata e ndërrimit të viteve, emigrantët shqiptarë vijojnë që jetojnë jashtë vendit vijojnë të kthehen në Shqipëri, për të pritur vitin 2020 pranë familjarëve. Përgjatë javës në pikët e kalimit të kontrollit kufitar kanë hyrë 250 mijë shqiptarë, por edhe turistë të huaj. Policia kufitare e Kakavijës në të gjitha pikat e kalimit vijon puna për eleminimin e radhëve."Masat e marra nga Policia Kufitare eliminojnë radhët e gjata në hyrje. Përgjatë javës, nëpërmjet pikave të kalimit të kon...

Kosova pret "Interkonjeksionin" - Vizion Plus - News - Lajme

https://www.dailymotion.com/video/x3ez9iy
Kompania e sistemit te transmetimit në Kosovë, homologe me OST në Shqipëri, shprehet se procesi i tenderit për ndërtimin e linjës së interkonjuksionit ende nuk është finalizuar dhe prandaj marrëveshja nuk ka hyrë në zbatim. Sipas zëvendës drejtorit për Zhvillim në KOSTT Naim Bejtullahu, në momentin që tenderi perfundon zyrtarisht, atëherë palët janë të detyruara nga financuesit që të nisin ndërtimin e linjës 400 kilovoltëshe. Edhe pse nuk është shprehur qartësisht, Bejtullahu la të kuptohej se çdo gjë mbe...

Report TV - Letra/ Rama kërkon takim me Lulzim Bashën nesër në ora 11

https://www.dailymotion.com/video/x4d044n
E shtuna në orën 11 është përcaktuar si një ditë e përshtatshme nga kryeministri për të takuar kryetarin e opozitës Lulzim Basha. Ftesa e artikuluar publikisht në media ka marrë një format zyrtar ku përcaktohet data, ora dhe vendi I mundshëm I këtij takimi. Rama ka autorizuar Vali Bizhgën, drejtoreshën e kabinetit te kryeministrit e cila nëprmjet një letre drejtuar homologes ne kabinetin e PD-së, Greta Deljani kërkon kordinimine axhendave mes 2 liderve. ?Kryeministri është i gatshëm të takohet me Kryeta...

RTV Ora - Xhaçka në Gjermani: Reformimi i drejtësisë ka frikësuar aktorë antireformistë

https://www.dailymotion.com/video/x7b5ae8
#rtvora Situata aktuale politike në Shqipëri ka qenë edhe në qendër të diskutimeve mes Ministres së Mbrojtjes Olta Xhaçka dhe homologes së saj gjermane Ursula von der Leyen gjatë vizitës së saj në Berlin. ?Diskutuam edhe për situatën politike në Shqipëri, e cila vjen në një moment jo shumë të përshtatshëm, në prag të vendimit të Këshillit të Ministrave të BE, por në fund të fundit kjo vjen si pasojë e përpjekjeve tona për të modernizuar vendin duke ndërmarrë reforma të vështira, të tilla si reformimi i...

Bushati me homologen kroate për ambasadorët - News, Lajme - Vizion Plus

https://www.dailymotion.com/video/x3fz5t9
http://www.vizionplus.tv https://facebook.com/VizionPlusTV https://twitter.com/VizionPlusTV Nuk ka ende paqe mes Presidentit te Republikës dhe qeverise për emërimin e ambasadoreve. Konferenca e përbashkët per shtyp mes Ministrit te Jashtëm Ditmir Bushati dhe homologes kroate Vesna Pusi? i ka pasur kryefjale marrëdhëniet mes kreut te shtetit dhe qeverise, e per shefin e diplomacisë shqiptare e vetmja rruge qe te plotësohet kërkesa e presidentit per konsultime paraprake ehte ndryshimi i kushtetutësDitmir B...

May: Jo “dëbim” pas “Brexit” - Top Channel Albania - News - Lajme

https://www.dailymotion.com/video/x5cou1m
Mundësinë e një referendumi të dytë Theresa May e shmangu që në fillim, por homologes së saj gjermane Angela Merkel dhe shefit të Elizesë francez, Francois Hollande, kryeministrja e re britanike u tha se vendit i nevojitet kohë për ?Brexit?.

Report TV - Report Tv zbardh listën e të dëuarve të falur

https://www.dailymotion.com/video/x6j76i1
Prej vitesh Italia kërkon që dënimet e dhëna nga drejtësia atje të zbatohen ndaj shtetasve shqiptarë të cilët pasi kryejnë krimet fshihen në shqipëri. Ky shqetësim zyrtar i italisë u përfshi dhe në marveshjne e bashkëpunimit ndërmjet Ministrisë së Drejtësisë shqiptare dhe asaj italiane. Ku në nenin një të kësaj marrëveshje pika B, fraksion 4 thuhet: Në këtë kuadër, do t?u jepet prioritet, sektorëve të mëposhtëm: ?Tejkalimit tëproblematikës në procedurat e ekzekutimit,në territorin e njërit prej dy vendeve,...

A1 Report - Rama merr Shaqirin si mbikqyrës për marrëdhëniet me NATO

https://www.dailymotion.com/video/x32kapp
TIRANE- Kryeministri Edi Rama ka emëruar Bahri Shaqirin, ish drejtorin e SHISH në postin e mbikqyrësit të marrëdhënieve me NATO-n. Një emërim që është bërë ditë më parë nga ana e kreut të qeverisë dhe që tregon rëndësinë që kanë për qeverinë shqiptare marrëdhëniet me Aleancën, teksa në këtë post të rëndësishëm pranë kryeministrit është emëruar një figurë me një starturë të lartë dhe asnjëherë i diskutuar apo përfolur në qarqet politike apo mediatike shqiptare për mungesë korrektese në detyrën e kreut të SHI...

Rama, vizite zytare ne Poloni

https://www.dailymotion.com/video/x6j6m3q
Pas Brukselit, Kryeministri Edi Rama ka udhëtuar direkt në Poloni për një vizitë zytare me ftesë të homologës Beata Szydlo. Hapja e negociatave të anëtarësimit në BE pranverën e ardhshme ka qenë edhe në fokusin e takimit Rama - Szydlo, e cila mbështet dhënien e këtij rekomandimi nga Komisioni Europian, qëndrim që është përshëndetur nga kreu i qeverisë shqiptare. Dy kryeministrat kanë diskutuar dhe për rritjen e bashkëpunimit 2 palësh, ku me interes fusha e turizimit, pasi numri i shtetasve polakë që k...

Ora News - Audiopërgjimi për Agron Xhafajn, prokurorët për të dytën herë në Itali

https://www.dailymotion.com/video/x6m6jts
Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Njëri nga prokurorët që po heton përgjimin e publikuar nga Partia Demokratike ku pretendohet të jetë protagonist, vëllai i Ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, ka qëndruar në Itali ditët e fundit. Shkak për këtë vizitë në vendin fqinj, është bërë procedura mbi bazën e të cilës do të realizohet ekspertiza në shtetin italian dhe kërkesa që të përshpejtohet përgjigjia që Prokuroria e Krimeve të Rënda ka kërkuar në lidhje me këtë çështje. Për të dyten herë...
More videos...
© 2019 vervebuzz.com. Imprint, All rights reserved.